KÁVA MĚSÍCE ☕️: Sicilian style -15%

7 tipů pro výběr mlýnku na kávu

Čerstvě namletá káva patří k jednomu z předpokladů dokonalé kávy. Pokud přemýšlíte o koupi mlýnku na kávu, pak máme několik tipů, na co se zaměřit.

1) Hrubost mletí

Každá příprava (moka konvička, espresso apod.) si žádá jinou hrubost. Proto je potřeba mít mlýnek s nastavitelnou hrubosti mletí. 

Ať už se bavíme o ručním nebo elektrickém mlýnku, všechny novější modely s mlecími kameny mají nastavitelnost hrubost mletí. Mlýnky s noži opravdu nedoporučujeme. Kávu nemelou, ale tříští, nelze nastavit hrubost mletí a konzistence namletých zrn je velmi nerovnoměrná. 

Zajímejte se o rozsah hrubosti mletí, aby vám vyhovovala pro váš styl přípravy kávy, protože některé mlýnky neumí mlít kávu úplně najemno, nebo naopak nemelou rovnoměrně při hrubším nastavení.

Nastavení hrubosti u mlýnků je buď po stupních (krocích) nebo plynule. Plynulé je vždy lepší, ale to se už bavíme výhradně o elektrických mlýncíchNejplynulejší nastavení – mikroskopické - má Ascaso I-Steel, ten je v nastavitelnosti hrubosti mletí nedostižný, pokulhává však s přesností dávkování. Proto u tohoto mlýnku raději upřednostňuji levnější variantu bez časovače.

2) Rovnoměrnost - konzistence mletí

Některé mlýnky melou najemno velmi dlouho a naopak při velké hrubosti zase obsahují i určitý podíl prachové složky, která by měla být co nejmenší. Dejte si pozor, aby všechna namletá zrníčka byla velikostně stejná. Nejlepší je mlýnek si dopředu vyzkoušet.

prezentace šířka (14)

3) Zahřívání kamenů při mletí

Představa, že se kameny v mlýnku doma zahřejí při dvou kávách denně je neopodstatněná. Ani při deseti denně se tím nezabývejme.

Zahřátý mlýnek škodí kávě pouze při permanentním zahřátí. V takovém případě horké mlecí kameny (nejvíce ocelové) přepalují kávu už při prvním dotyku s kávou. Toto je velké nebezpečí u vestavěných mlýnků v kávovaru, těm se raději vyhněte.

4) Dávkování kávy

Zde se bavíme o elektrických mlýncích s časovačem.

U espressa je důležitá správná extrakce a té mimo jiné docílíme precizním dávkováním kávy, buď pomocí váhy, nebo se můžeme spolehnout na mlýnek.

Mlýnky s přesný dávkováním patří k těm dražším. Jednou z možností je Baratza Sete. Tento mlýnek má kónické kameny, silný pomaluotáčkový motor a absolutně přesné dávkování.

Dávkování – časovač u mlýnků se dá nahradit přesnou váhou s krokem po 0,1 g

5) Použité materiály

Je rozdíl, pokud je mlýnek celý plastový, pouze kameny má kovové, nebo je celý z oceli. Ze začátku budou pravděpodobně oba mlít stejně nebo podobně. Plastové úchyty a převody ale nevydrží příliš dlouho, samozřejmě záleží na počtu namletých káv denně.

Jednou z věcí, které si lidé neuvědomují, je tvrdost zrn. Čím světleji jsou zrna pražená, tím jsou tvrdší, kladou větší odpor a potřebují tudíž kvalitnější mlýnek. Mletím světle pražené kávy se také rychleji otupují mlecí kameny. Proto se dopředu zajímejte, co obnáší výměna kamenů, a jestli zvládnete výměnu sami, nebo musí mlýnek do servisu a kolik taková výměna stojí.

I elektrický mlýnek za 2 000 Kč může dobře mlít. Rizikem ovšem je, že odejde jedna součástka a v servisu vám oznámí, že se tyto mlýnky neopravují, respektive, že cena opravy je vyšší, než nový mlýnek.

6) Kónické nebo ploché kameny?

Přikláníme se ke kónickým kamenům, a to ze dvou důvodů:

  • namletá káva u tohoto typu kamenů propadává rovnou dolů do páky, to znamená, že v mlýnku nezůstává žádná zbytková namletá káva;
  • melou rovnoměrněji, tudíž namletá káva má menší podíl prachové složky.

Na druhou stranu mají i tyto nevýhody:

  • nemožnost nabroušení kamenů;
  • vyšší pořizovací cena;
  • potřebují silnější motor v mlýnku.

S plochými kameny kávu taky dobře namelete, ale jsou:

  • náročnější na čištění – údržbu
  • namletá káva je vytlačována do páky nově namletou kávou, to znamená, že v mlýnku vždy zůstává určitý podíl zbytkové namleté kávy. Z tohoto důvodu si myslím, že se ploché kameny hodí více do kaváren, kde se připravuje jedna káva za druhou a zbytková káva v mlýnku nestačí zestárnout.

Pokud již máte doma elektrický mlýnek s plochými kameny, nezoufejte, jen je potřeba po delší prodlevě mezi kávami (120 a více minut) minimálně retenční množství kávy odemlít a vyhodit.
Díky tomu budou mít ploché kameny vyšší spotřebu kávy.

7) Ruční nebo elektrický?

Záleží na více faktorech, jako je počet připravovaných káv, cena, kterou chcete investovat, místo na mlýnek v kuchyni atd. Do čtyř káv denně stačí ruční mlýnekRespektive je lepší pořídit si kvalitní (drahý) ruční mlýnek, než nekvalitní (levný) elektrický. Vyšší kategorie ručních mlýnků mají precizní kovové zpracování a uložení na ložiscích, což zaručuje precizní, rovnoměrné mletí.

_LJS8426_1

  • Největší výhodou ručních mlýnků je jednoduchost údržby. Za dvě minuty mám vyčištěno a mohu znova mlít.
  • Největší nevýhodou je naopak časová náročnost při přípravě více káv naráz.

U elektrických mlýnků nejvíce oceníte pohodlí a rychlost. Připravte si ale více peněz na jeho pořízení a zároveň se připravte na hlučnější chod a nepořádek okolo elektrického mlýnku

Každý mlýnek se musí po nějaké době (liší se podle míry mastnoty zrn) čistit od nánosů kávy, a to u elektrických mlýnků může zabrat více času (klidně i hodinu). Následně se se musí znovu nastavit správná hrubost mletí, což obnáší vymletí kávy pro samotné nastavení (100, 200 i víc gramů, podle toho, jak jste zběhlí v nastavování).

Náročnost údržby taky položte na misku vah při rozhodování mezi ručním a elektrickým mlýnkem.

Šťastnou ruku při výběru přejí

Jan Houdek

25