Návod: Odvápnění domácího kávovaru

Zavápnění nemá přímý vliv na chuť kávy, pouze na fungování kávovaru. Ovšem bez kávovaru si dokonalou kávu neuděláte. Vodní kámen postupně ucpává vodní cesty uvnitř kávovaru a snižuje hřejivost topného tělesa, což může skončit až jeho spálením.

Sáček odvápňovacího prostředku stojí desetikoruny, oprava topného tělesa, v závislosti na typu kávovaru, 1200 až 3500 Kč.

2

Pro odvápnění použijte Scale Clean, který si můžete koupit u nás na eshopu. Prostředků na odvápnění je celá řada, my máme vyzkoušený tento, ale samozřejmě můžete použít jakýkoliv jiný. 

Postup je následující:

1. Obsah sáčku nasypu do nádržky s vodou, přípravek nechám ve vodě rozpustit a zapnu kávovar, nechám nahřát na provozní teplotu.

3

2. Zapnu tlačítko pro přípravu kávy.

3. Nechám protéct polovinu nádržky, poté průtok zastavím, aby prostředek chvíli působil i v cestách kávovaru. Následně nechám vyprázdnit zbytek nádržky. Tento postup můžete opakovat i třikrát, vodu s odvápňovačem v tomto případě nechávejte protékat do vhodné nádoby, a pak ji přelijte zpět do nádržky. 

5

4. Po vyprázdnění nádržky a ukončení procesu odvápňování nádržku vypláchnu a naplním čistou vodou.

5. Opět zmáčknu tlačítko pro přípravu kávy a nechám celou nádržku protéct tentokrát s již čistou vodou, aby se mi vyplavil prostředek z cest kávovaru. Chcete-li, můžete opakovat dvakrát. 

6. Nyní je kávovar odvápněný a připraven k použití.