Změna v otevírací době prodejny a dovolená Tento týden upravujeme otevírací dobu naší prodejny v Brně. Pondělí, úterý, středa: 9 - 17 hodin Čtvrtek 30.6.: 9 až 18 hodin pátek 1.7.: 9 až 15 hodin od 4.7. do 10.7. bude prodejna i e-shop mimo provoz. Expedice všech objednávek bude znovu probíhat v pondělí 11.7.

Jak vybrat filtr na vodu do domácnosti

V dnešním blogu se podíváme na to, jak mít doma skvělou vodu. Obyčejná voda z vodovodu není bohužel žádný zázrak. A tak jsem připravil jednoduché shrnutí, jak se zorientovat ve filtraci.

Jaký je tedy rozdíl mezi filtry s připojením na vodu Brita Purity C AC1000Purity C50 QUELL ST

- pro koho jsou určeny

- rozdíly

- způsob instalace a údržby

Rozdíl je zásadní: AC 1000 má jemnější a účinnější filtr, ale nezměkčuje vodu, kdežto C50 má o trochu méně účinný , hrubší, filtr, zato změkčuje vodu.

Záleží tedy, co preferujete….

To bylo ve zkratce a teď trochu podrobněji:

Oba filtry jsou určeny primárně pro domácnosti, s připojením na vodu. Vývod mohou mít do speciální vodovodní baterie (sólo nebo třícestné) nebo lze i připojit na normální vodovodní baterii, je to méně elegantní řešení, ale také funkční.

 

baterie

 obr. 1 třícestná baterie

AC1000

Je filtr určený hlavně na pití vody. Má velmi jemnou filtraci vody a voda upravená přes AC1000 je opravdu lahodná. Tento filtr vodu nezměkčuje.

Filtruje dvoufázově. Prvně zachytí hrubé nečistoty a pak v druhé fázi skrze velmi jemný aktivní uhlíkový filtr (0,5 μm) odstraní velmi účinně látky ovlivňující negativně chuť a vůni, hlavně chlor, řasy, plísně, mechy a houby.

Životnost bez ohledu na tvrdost vody je 10.000 l vody nebo 6 měsíců. Mění se po dosažení kapacity nebo času. Při běžném použití se v normální domácnosti podle statistik spotřebuje na vaření, pití a mytí nádobí cca 13 l vody denně.

To znamená, že pokud se vodou z tohoto filtru nebudete sprchovat a splachovat, nemáte prakticky šanci dosáhnout na strop kapacity tohoto filtru. To dříve dosáhnete půlročního limitu výměny. Půlroční limit výměny je kvůli záruce nemnožení se bakterií, mechů a plísní.

 spotřeba vody

obr.2. Spotřeba vody v domácnosti, zdroj: Severočeské vodovody a kanalizace a.s.

 

PURITY C QUELL 50 ST

Tento filtr je primárně určen ke změkčení vody a ochraně kávovarů před zavápněním. To ovšem neznamená, že vodu z tohoto filtru nemohu přímo pít. Stejně jako filtr AC1000 jej mohu přímo napojit na výdejní vodovodní baterii a jestli takto přefiltrovanou vodu piji, nebo pouze liji do kávovaru, záleží na mně.

To, co je potřeba vzít v úvahu, že u tohoto typu filtru se výrazně snižuje kapacita průtoku s vyšší tvrdostí vody a to od 1700 l u měkké vody a snižuje se až k 500l u velmi tvrdé vody. To znamená, že je potřeba si hlídat množství přefiltrované vody vzhledem k tvrdosti vody.

Tvrdost zjistíte velmi jednoduše testovacím proužkem, který je součástí balení. Musím pochválit výrobce, že testovací proužek dává jako součást balení.

Nicméně, těchto proužků bych uvítal v balení víc, např. 4, abych si mohl vodu kontrolovat a měřit si tak účinnost filtru.

Zde je závěrečné srovnání obou filtrů:

tabulka voda 

Co se týče prvotní instalace a následné výměny filtrační patrony, tak jsou oba filtry konstrukčně totožné.

Můžete se podívat na video návod přímo od výrobce:

 

Doporučení na závěr: Pokud stačí kapacitně, je lepší a pohodlnější mít C50. Pokud jste větší rodina nebo firma, kde se pije hodně vody je kvůli kapacitě lepší řešení filtrace AC1000.

Richard Stehlík

DokonalaKava.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení