Jak udržet kávu co nejdéle čerstvou

Jak udržet kávu co nejdéle čerstvou

Způsob, jak v běžných podmínkách stoprocentně ochránit kávu před procesem stárnutí, neexistuje. Dobrou zprávou ale je, že její čerstvost můžeme vhodným zacházením výrazně prodloužit. Pojďme se společně podívat na to, co kávě svědčí, a co ne.  

IMG_4590_1

Ačkoli se to nemusí na první pohled zdát, pražená káva je choulostivou potravinou. Velmi snadno ztrácí působením vzduchu, tepla a světla na vůni i chuti, oxiduje a stárne. 

Během pražení káva získává své jedinečné aroma a chuť, a také schopnost snadné extrahovatelnosti obsažených látek. Vystavíme-li kávu pro ni nepříznivým podmínkám, rychle ztratíme většinu toho, co jsme pražením získali, a co od čerstvé kávy požadujeme.

Chceme-li si tedy vychutnat skutečnou chuť a vůni čerstvé kávy, snažíme se ji před těmito vlivy co nejvíce chránit. 

Čtyři hlavní nepřátelé čerstvé kávy

1)    Vlhkost

Pokud káva navlhne, mění se její fyzikální vlastnosti, a následkem toho není schopna předat aroma a chuť při extrakci. 

2)    Pachy

Stejně jako na absorpci vlhkosti je káva náchylná na vázání pachů z okolí. Ty mohou výrazně nebo úplně změnit čichový i chuťový profil kávy. Dáváme si proto při uskladnění pozor na zdroje aromatických látek jako jsou čaje, koření nebo třeba čisticí prostředky. 

Námět k zamyšlení: Kde v domácnosti bývá nejvyšší koncentrace pachů a vlhkosti? (Odpověď bude následovat níže.)

3)    Vysoká teplota a výkyvy teplot

Teplota je dalším z hlavních faktorů, které mají přímý vliv na udržení čerstvosti kávy. Nárůst teploty způsobuje rychlejší molekulární pohyb, což má za následek urychlení

a) ztráty aroma,

b) negativního působení kyslíku - oxidace,

c) zkázy olejů obsažených v kávě. Nejvíce náchylná na žluknutí je tmavě pražená káva, u níž se oleje oddělují od zrna a vystupují na povrch. Proto například sáček s kávou, který jsme v letním parnu zapomněli několik hodin v autě, nebude s největší pravděpodobností už k použití. 

Stejně jako vysoké teploty, nesvědčí kávě ani velké výkyvy teplot. Hlavní problém spočívá v kondenzaci vlhkosti, která prudkými teplotními přechody vzniká. Vyjmeme-li tedy například kávu z lednice, vysráženou vodu káva ihned pohlcuje -  dostáváme se tak k našemu prvnímu bodu. Lednice je nadto téměř vždy bohatým zdrojem pachů, tedy můžeme rovnou přičíst i bod druhý. 

4) Světlo

Sluneční záření spouští procesy fotodegradace, které rovněž způsobují, respektive urychlují rozklad látek obsažených v zrnech. Snažíme se proto také kávu chránit před světlem. 

Jak tedy nejlépe uskladnit kávu?

Pro uchovávání kávy jsou podle našich zkušeností nejlepší speciální dózy na kávu s těsnícím víčkem, pístem a jednocestným ventilem. Píst vytlačí nadbytečný vzduch, ventil propouští přebytečné uvolněné plyny ven z nádoby a svrchní víčko slouží jako další ochrana před nežádoucími podmínkami. Dózy jsou vyrobeny z neprůhledného materiálu, káva je tedy chráněna i před světlem.

Uložíme-li dózu s kávou na vhodné místo o pokojové teplotě (ideálně do 20 stupňů Celsia), mimo zdroje tepla a pachů, máme nejlepší možné předpoklady pro to, uchovat co nejdéle čerstvost, chuť a aroma kávy. 

Sáček s nově koupenou čerstvou kávou otevíráme až bezprostředně před konzumací – zbytečně ho neotevíráme dříve jen proto, abychom kávu přesypali. Kvalitní sáčky s jednocestným ventilem poměrně dobře chrání kávu před světlem, vlhkem i pachy, nadto oxid uhličitý uvolněný ze zrn, který se v sáčku s čerstvou kávou přirozeně vyskytuje, slouží jako přírodní konzervant a prodlužuje čerstvost. 

Domácím baristům i profesionálům v kavárnách doporučujeme nasypat do zásobníku mlýnku na kávu vždy jen takové množství kávy, které jsme schopni během jednoho dne spotřebovat. V zásobníku jsou zrna vystavena zároveň světlu i vzduchu, mějme tedy na paměti nejen skladování zrn, ale i tento mezistupeň před samotnou přípravou kávy. 

Rada na závěr 

Vyvarujeme-li se hlavních faktorů, které škodí kávě – tedy vlhkosti, volnému působení vzduchu, pachům a světlu – získáme čas navíc, kdy káva bude schopna vydat ze sebe to nejlepší a potěšit naše smysly svou skutečnou aromatickou i chuťovou bohatostí. 

Naším doporučením na závěr je nákup kávy jen v takovém množství, jaké jsme schopni včas za čerstva spotřebovat. To je v ideálním případě do jednoho měsíce od upražení a do týdne po otevření sáčku. 

Přejeme bohaté aroma i chuť ve vašem šálku dokonalé kávy.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení