Čtyři kroky ke skvělé kávě z automatu

Na našich kurzech domácí přípravy espressa se velmi často setkávám s otázkou, jestli se dá udělat i z automatického kávovaru dobrá káva. Ještě donedávna jsem říkal, že to možné není, ale přišel jsem na luxusní vychytávku, o kterou se chci podělit.

Nastavení hrubosti

Automatické kávovary sice nabízí možnost nastavení hrubosti, ale nikdy nedocílíte takové jemnosti, jak byste potřebovali. Zkrátka automatický mlýnek vás zastaví, aby se automat nemohl zničit. Krok číslo jedna tedy je – nastavte si mletí tak jemně, jak vás automat pustí.

Nastavení hrubosti mletí automatického kávovaruVýběr kávy

Taky dost důležitá část. Zvolil bych kávy s hrubější chutí, ideálně s obsahem robusty a tmavěji pražené. Je to z důvodu, že jemné chutě arabik díky vysokému tlaku při extrakci nevyniknou. Káva by pak byla mdlá.

Sám mám vyzkoušenou směs Dopraženo! Po Sicilsku, kterou jsme vyvíjeli právě pro automaty.

Postup přípravy

Hodně automatů nabízí možnost několika druhů síly kávy. Tuším, že je to extra jemná, jemná, normální apod. Kávy typu jemná, extra jemná a normální rozhodně nedoporučuji, při této přípravě získáte chuť, omlouvám se za to slovo, břečky.

Už při extrakci můžete vidět, že proud kávy a crema v šálku je výrazně světlá, podextrahovaná (viz obrázek).

crema z automatického kávovaruautomatický kávovar

Takže jak na to

Potřebujete zbrzdit tlak v automatu a jemněji kávu nemlít nejde, proto zvolte variantu více kávy. To umožňuje varianta přípravy kávy „extra silná“.

Už to samo extrakci výrazně pomůže, ale aby káva byla opravdu skvělá, zmáčkněte na displeji, že si chcete připravit kávu 2x. Avšak nesmíte nechat extrakci dojít až do konce, ve chvíli, kdy uvidíte, že voda z namleté kávy již nečerpá potenciál chuti, automat zastavte.

Dostanete tak plnohodnotné espresso.

IMG_0564-eIMG_0565-eIMG_0574

Skvělá extrakce a chuť

Když jsem odhalil tuhle vychytávku, musím říct, že jsem ihned změnil názor na automat. Samozřejmě chuť kávy bude mít oproti espressu v kavárně pořád rezervy, nicméně v rámci domácích podmínek máte dobrou kávu.

Koukněte na naši nabídku automatických kávovarů

Jan Houdek