KÁVA MĚSÍCE ☕️: Sicilian style -15%

Voda nejen do kávovaru

Dalším krůčkem k dokonalé kávě může být lepší voda. A je velmi pravděpodobné, že s lepší vodou budete mít i lepší chuť kávy.

V podstatě máte tři základní možnosti:

  • používat kohoutkovou
  • kupovat balenou
  • sami si upravovat kohoutkovou nebo jinou vodu z vlastního zdroje

Tento blog nemá za cíl polemizovat o tom, jaká voda je ta nejlepší, ale pouze nastínit možnosti. Zbytek bude stejně na vás.


Kohoutková voda

Ta by měla být v pořádku pro běžné použití. Jsem z Brna a nepovažuji brněnskou kohoutkovou za příliš kvalitní. Zažil jsem minimálně dvakrát, že voda zde byla pitná pouze po převaření (zákaz hygienika do odvolání).

V létě 2018 byla na náměstí Svobody v Brně akce městských vodáren a dávali zde ochutnat vodu přímo z páteřního řádu a byl jsem velmi příjemně překvapen lahodnou chutí. Takovou chuť doma z kohoutku neznám. Přemýšlel jsem, jak je to možné.

U kohoutkové vody záleží na kvalitě vodovodního řádu, na jeho stáří a jak je zanesený a pak ještě na množství chlóru. Ten se přidává do vody kvůli prevenci infekčních chorob a dezinfekci a někteří lidé jsou na něj citliví, smrdí jim.

Naštěstí pro tyto lidi chlór z vody časem vyprchává, takže si stačí počkat nebo se přestěhovat dál od vodáren, protože jak bylo již napsáno, časem vyprchává a čím déle putuje voda od vodáren k vám domů, tím více ho stačí vyprchat.

Ti, kteří nemají tolik času, anebo se nechtějí stěhovat, nezbývá, než upravovat vodu vlastními silami.

Balená voda

Balená voda by měla být v pořádku a navíc chutnější a s větším potenciálem než kohoutková voda. Mně na balené vodě odrazuje to, že nevím jak dlouho a v jakých podmínkách byla skladovaná.

U balené vody vždy probíhá výstupní kontrola kvality ze strany hygieny, ale nikdy například po půl roce skladování někde na dvoře obchodu, kde na vodu svítí slunce.

Já balenou vodu pro přípravu kávy nepoužívám, nicméně si myslím, že stojí za to experimentovat i s touto možností.

Úprava vody

Pro domácí účely je potřeba rozlišit filtrování a odvápnění. Minerály obsažené ve vodě potřebujeme pro zachování chuti kávy, ale způsobují zavápňování kávovaru, což může vést až k neprůchodnosti vodních cest v kávovaru, tzn. špatné funkčnosti espresso přístroje. Nechci se zabývat technickými podrobnostmi, hlavním sdělením je, že je potřeba najít rozumný kompromis mezi odvápněním vody a chutí kávy: je potřeba trochu minerálů ve vodě nechat jinak nám káva nebude chutnat.

Jak na to?

Jednou z možností jsou filtrační konvice. Částečně změkčují i filtrují, mohou vodu i obohacovat o chuťové minerály, například o hořčík. Nevýhodou filtračních konvic může být (ne)důslednost vyměňování filtračních patron. Většinou to končí odloženou konvicí bez patrony někde ve skříni.

Další nevýhodou je časová prodleva mezi nalitím do konvice a přefiltrováním. Plusem je jednoduchost a dostupnost.

Mě se osvědčily konvice BWT, které navíc obohacují vodu o hořčík a tím zlepšují výsledný chuťový dojem, nebo konvice značky Brita, které mají průtokoměr a tím zpřesňují dobu použití a účinnost.

Další možností je použít filtrační systém, který může jen filtrovat anebo filtrovat a zároveň změkčovat. Prostou filtrací zbavují vodu z řádu chlóru, organických a mechanických nečistot. Odstraňují organické nečistoty jako jsou plísně, houby, a mechy a také již zmíněný chlór, což nejvíce vylepšuje chuť vody.

Já používám filtrační patronu Brita Purity C 1000AC (kapacita 10.000 litrů vody , jemnost filtrace je 0,5 mikrometrů 1000 mikronů, což je jemnost filtru)

27

Stačí jednoduchá rozbočka před vodovodní baterii a napojení na filtr, který vede do vyhrazené baterie.

Vodu z tohoto filtru změkčuji až následně v nádržce kávovaru, a to pomocí průtokového změkčovače nebo pomocí Brita Aquagusto změkčovacího polštářku, který podobně jako magnet přitahuje ionty vápníku, nebo ideálně pomocí obou změkčovacích nástrojů.

prezentace šířka (1)

 prezentace šířka (3)

Taková patrona se dá připojit před kávovar, pokud je připojen přímo na vodu (většinou v gastro provozech) nebo například před ledničku, která nám vyrábí led a chladí vodu na pití, nebo přímo na výdejní kohoutek.

Největší výhodou tohoto systému je pohodlnost. Nevýhodou může být finanční náročnost na pořízení a o trochu větší nákladovost na provoz oproti filtračním konvicím.

Shrnutí možností práce s vodou pro domácí přípravu kávy (ale i čaje a vaření):

  • nemusíte vodu nijak řešit, kohoutková voda bude pravděpodobně stačit. Pak je potřeba v pravidelných intervalech odvápňovat kávovar. Výsledná chuť kávy může zaostávat za maximálním potenciálem.
  • Nejjednodušší, ale méně účinné, je používat filtrační konvice. Je potřeba být důsledný a pravidelně měnit filtrační  patrony. Interval odvápnění kávovaru se mírně prodlužuje.
  • Další možností je kvalitně filtrovat a zároveň ponechávat minerály potřebné pro zvýraznění chuti kávy pomocí filtračních systémů. Toto řešení je pohodlnější než filtrační konvice, ale dražší. Interval odvápnění kávovaru se velmi prodlužuje.
  • Výše uvedené platí, ale je třeba zohlednit tvrdost a spotřebu vody. S vyšší tvrdostí a spotřebou se intervaly výměny filtračních náplní a odvápnění zkracují.