Slovník milovníka kávy
Tentokrát se podíváme na termíny, se kterými se můžete v kávovém světě potkat.
Acidita
S tímto pojmem se setkáte hlavně u světle pražených káv a neznamená to nic jiného než kyselost. Někteří baristé se pokouší kamuflovat kyselost lépe znějící aciditou, ale je to totéž.
Dalším synonymem pro kyselost může být ovocitost, což je acidita s ovocnými podtóny.
Arabica
Pojmem arabica se rozumí kávová zrna z kávovníku Coffea arabica. Tato zrna jsou více ceněná pro jemnější a různorodější chutě a vůně.
Často se setkáte s pojmem 100% arabica, což znamená, že to může být směs ze zrn více druhů arabic nebo jedno druhová káva arabica (viz také jednodruhová káva).
Aromatizovaná káva
Káva, jejíž zrna se navoní během procesu pražení, buď přírodními nebo syntetickými aromaty.
Bezkofeinová káva, kofein
Bezkofeinová káva obsahuje zrna zbavená kofeinu. Kofein asi není potřeba představovat, zajímavé je však vědět, jakou metodou se odstraňuje z kávových zrn. Nejčastější metoda je vyplavováním nebo louhováním.
Bio, Eko, Organic
Káva takto označená je pěstovaná a zpracovávaná s ohledem na životní prostředí. Malé nebo žádné chemické postřiky a hnojení. Káva by se neměla pěstovat na místě vykácených pralesů.
Je jedno, jakou nálepku káva má, jsou to různé certifikáty pro totéž. Káva s tímto certifikátem však nezaručuje, že káva bude lepší nebo chutnější, pouze že bude pěstovaná v souladu s přírodou.
Blend
Je anglický výraz pro směs. Viz směs.
Blue Mountain
Káva z Jamajky a jedna z nejvíce ceněných a vyhledávaných káv na světě. Za její věhlas může kombinace lávového podloží, karibského podnebí a ideální nadmořské výšky.
Cascara
Cascara je nápoj připravovaný ze sušených kávových slupek. Obsahuje kofein a vyznavači tohoto nápoje tvrdí, že chuťově je někde mezi kávou a čajem.
Ač si ji můžete na internetu objednat, v současnosti Cascara není v EU povolena jako potravina, protože byla označena jako „nová potravina“ a musí projít schvalovacím procesem.
Cibetková káva
Káva, která prošla zažívacím ústrojím cibetkovité šelmy – ovíječe skvrnitého. Odsud pochází název nebo se také můžete setkat s domorodým názvem Kopi Luwak. Tato káva je nejdražší na světě. Původně se trus ovíječe skvrnitého s nestrávenými kávovými zrny sbíral v pralesích v Indonésii.
Dnes se zvýšená poptávka dohání klecovým chovem a krmením cibetek pouze kávou, což je pro ně nepřirozené, protože ve volné přírodě jsou kávové třešně jen doplněk stravy. V ČR se často používá označení cibetková káva u káv, které nejsou 100% cibetkové.
Cupping
Metoda ochutnávání kávy, kdy se vždy za stejných podmínek zalévá namletá káva horkou vodou.
Cupping se používá nejvíce tam, kde je potřeba ochutnat více káv naráz a srovnat vzorky káv hned po sobě, a to přímo na plantážích, v pražírnách nebo i na řízených degustacích kávy.
Datum expirace
Zákonná doba, do které by káva měla být poživatelná, nicméně lahodná je nejdéle v několika týdnech od upražení. Protože káva pohlcuje ze svého okolí vlhkost i pachy a u tmavě pražených káv dochází k oxidaci, případně už žluknutí olejů na povrchu zrn, ke konci expirace rozhodně nevoní. Většina velkých výrobců uvádí expirační dobu dva roky.
Datum pražení
Okamžik, kdy se ukončí proces pražení. Záleží na přístupu jednotlivé pražírny nebo dodavatele, někteří uvádí datum balení do sáčků. Solidní dodavatelé uvádí kromě data expirace i datum pražení.
Direct trade
Metoda dodávání nepražené kávy přímo od farmáře. Káva nejde do pražírny přes velkoobchodníky, velkosklady, ani burzu.
Většinou se takto objednává káva na základě osobních kontaktů nebo předem zaslaných vzorků zelené kávy.
Nabízejí se tři důvody pro direct trade kávu: 1) vůle podpořit konkrétního farmáře, 2) lepší cena, 3) mít kávu, kterou nikdo jiný nemá - výjimečnost.
Fair trade
Takto označená káva je zařazená do projektu férového obchodu, který zajišťuje pěstitelům z chudých oblastí lepší, garantované výkupní ceny.
Poznámka autora: Farmáři/pěstitelé, kteří jsou zařazeni do projektu Fair Trade, jsou stejnou výkupní cenou motivováni spíše ke kvantitě, nikoliv kvalitě.
Instantní káva
Je určena pro rychlou přípravu kávy zalitím horkou vodou, kdy po vypití nezůstane v šálku žádný zbytek použité kávy. Kvalita kávy je většinou nevalná,
Jednodruhová káva
Je káva jednoho druhu a odrůdy a zároveň sklizené v jedné oblasti. Např. Brazílie Santos se rozumí Arabica odrůdy Bourbon z oblasti San Paolo.
Komoditní káva
Je káva obchodovaná na komoditní burze. Taková káva jde od farmáře do pražírny přes jednoho nebo více prostředníků.
Mokrá metoda
Jedná se o metodu zpracování kávových zrn, respektive zbavení slupky a dužiny, která je oddělena od zrn. Princip spočívá v tom, že se zrna nejprve máčí, pak se zbavují slupek a dužniny a nakonec suší. Opačným procesem je suchá metoda. Více také Suchá metoda.
Nadmořská výška pěstování kávy
Stejná odrůda kávy z jedné oblasti, ale různých nadmořských výšek, při stejném stupni pražení může chutnat jinak. Proto je dobré označení o nadmořské výšce sledovat při koupi zrnkové kávy (pokud výrobce/dodavatel uvádí).
Můžete se setkat s označením HG (high grown), což je vysokohorská káva pěstovaná v nadmořské výšky nad cca 900 m n.m. nebo SGH (strictly high grown), což je výlučně vysokohorská káva pěstovaná ve výšce nad 4000 stop, což je cca 1200 m n.m.
Ochranná atmosféra
Káva ztrácí nejvíce na chuti a vůni při kontaktu se vzduchem. Proto záleží na kvalitě balení kávy. Zvýšit účinnost ochrany proti oxidaci se může pomocí inertních potravinářských plynů.
U kávy se nejvíce používá dusík. Někteří výrobci takto konzervují kávu pro prodloužení čerstvosti kávy a chtějí ji takto prodloužit řádově o týdny. Používají ji však u větších 1-4 kg speciálních balení kávy, které jsou určeny do gastroprovozů a nasazeny přímo na profi mlýnek.
Plantážní káva
Káva od velkých pěstitelů pocházející z velkých plantáží.
Praná, nepraná káva
Znamená, že káva byla zpracovaná mokrou nebo suchou metodou. Viz suchá a mokrá metoda.
Single-origin
Takto označená káva byla vypěstována v jedné oblasti, ideálně na jedné farmě, ale může být sbíraná i v rámci jednoho státu.
Směs, kávová směs
Jedná se o kávu, která je namíchaná v určitém poměru různých arabik nebo případně arabik(y) a robusty. Přitom záleží jen na fantazii a možnostech tvůrce směsi.
Můžou se míchat arabiky z různých oblastí i odrůd, zároveň se může míchat i arabika s robustou. Vždy záleží na tom, na co je výsledná směs určena. Některé se hodí např. do cappuccina, jiné na filtr. Nejdůležitější je však chuťová stálost.
Lidé si často kupují stále tu stejnou kávu a očekávají, že bude chutnat stále stejně, ale to je u jednodruhových káv prakticky nemožné, nehledě k tomu, že některé kávy nejsou k dispozici po celý rok.
U směsí neplatí žádné omezení, nicméně kávy se do směsí míchají ze třech důvodů: 1. docílení určité chuti, 2. chuťové stálosti v průběhu celého roku a 3. docílení konkrétní ceny.
Stupeň pražení
Nejvíc přehlížená vlastnost při nákupu kávy. Stupeň pražení je totiž primární věc, která nám může dopředu prozradit, jestli káva bude chutnat spíše do kysela nebo naopak do hořka.
Na začátku pražení je káva zelená, nepražená. Pak řádově v minutách se káva začíná měnit a tmavnout. Pokud by se pražící proces nezastavil, zrna se vznítí uvnitř pražícího stroje. Všechno mezi zelenou a spálenou kávou jsou stupně pražení.
Světlé pražení podtrhuje v kávových zrnech kyselé složky a tmavé pražení zase hořké. Stupeň pražení bývá označován různě. Existují sice ustálené názvy jako například americké nebo vídeňské pražení, ale ty nejsou pro dodavatele kávy nijak závazné. Spíše se setkáte se zjednodušujícími popisky jako světlé, střední a tmavé pražení nebo anglicky light, medium nebo dark roast.
Někteří výrobci neuvádějí stupeň pražení vůbec. To však neznamená, že byste se neměli zajímat o to, jak je káva upražená a jak vám následně chutná.
Suchá metoda
Jedná se o metodu zpracování kávových zrn. Princip spočívá v tom, že se celý plod nejprve suší a pak se zbavuje slupek a dužiny. Opačným procesem je mokrá metoda. Více také Mokrá metoda.
Tvrdost zrn
Měkká zrna se označují SB (soft bean) Tvrdá zrna, HB (hard bean) tvrdá zrna nebo SHB (strictly hard bean), což jsou zrna výlučně tvrdá. Stejně jako u velikosti zrn, platí, že toto označení platí pro nepražená zrna a opět je nenajdete na sáčcích, přesto může mít praktický význam i pro běžného konzumenta.
Světleji upražená zrna jsou všeobecně tvrdší než tmavěji pražená. Pokud si tedy koupíte světle pražená zrna, která jsou navíc v zeleném stavu označená HB nebo SHB, může to způsobit rychlejší opotřebení kamenů v mlýnku a u domácích i jeho zaseknutí. Tvrdost zrn přímo souvisí s nadmořskou výškou pěstování kávy. Čím vyšší, tím tvrdší zrna.
Velikosti zrn
Říká se, že čím větší zrna, tím lepší. Na druhou stranu velká zrna mi ještě nezaručují lepší chuť. Označení velikosti zrn se používá v nepraženém stavu, a proto se na sáčcích s upraženou kávou většinou neuvádí.
Navíc existuje několik systémů označování jako písmeny (AA, A, B apod.), číselně ve zlomcích palců (od 8 do 20), nebo slovně anglicky (small, medium atd.) nebo slovně podle místa původu (např. Supremo, excelso pokud jde o kávy z Kolumbie). Označení velikosti zrn je opravdu hodně a pro běžného konzumenta nemá velký význam.
Výběrová káva
Americká asociace pro výběrovou kávu, dnes již spojená s evropskou asociací, mající pobočky na všech světadílech, školí certifikované hodnotitele kávy, kteří na základě kritérií jako místo původu, nadmořská výška, vlhkost zrn, procentuální zastoupení zlomkových apod. a samozřejmě chuť testovaná cuppingem (viz cupping) udělují body.
Pokud dosáhne alespoň 80 bodů ze sta, může se označovat jako výběrová. Takto označená káva je vždy dražší než „nevýběrová“. Celý projekt výběrové kávy je postaven na ideálech a vizích třetí vlny kávové kultury a proto je pro některé obchodníky nebo pražírny nezajímavý, jiní se zase soustředí pouze na výběrovou kávu.
Nicméně pokud si koupíte výběrovou kávu, nemáte jak nezávisle ověřit, jestli je káva opravdu výběrová a většinou bývá světle pražená.
Zelená káva
Zelená káva je nepražená káva. Ta vydrží při dobrém skladování čekat na upražení řádově v měsících bez úbytku kvality. Viz také stupně pražení.