KÁVA MĚSÍCE ☕️: Sicilian style -15%

Příprava kávy nejen na cestách

Alternativní příprava kávy nejen na cestách

Alternativní příprava kávy otevírá svět nekonečných možností. Ke kvalitní kávě není cesta jen skrz drahé kávovary, existuje více způsobů, jak dostat z kávových zrn to nejlepší. Jedná se o širokou škálu metod, které se od tradičního přístupu k přípravě kávy liší. My se budeme konkrétně bavit o čtyřech způsobech přípravy: french press, Aeropress, Wacaco Nanopresso a Trinity zero.


Pravděpodobně si alternativní metody přípravy spojujete se slůvkem „levný”. Což nejen ve světe kávy nemusí znít úplně lákavě, když se budeme bavit o kvalitě. Levnější způsoby přípravy to dozajista jsou, ale zároveň nabízí možnost ochutnat kávu takovou, jakou si ji v běžných kávovarech nepřipravíte.

Preferencím v přípravě se fantazii meze nekladou a každá příprava dokáže podpořit a odhalit nové vrstvy chuti a aromatu. Pokud vás už klasické espresso nudí, ačkoli to pro někoho může znít neuvěřitelně, tak právě alternativní přípravy přináší nové postupy, techniky a vychytávky, které vám umožní možnost experimentovat a objevovat nové chuťové profily. Právě to je totiž jedna z největších výhod takových příprav.


Další výhodou je také větší kontrola nad procesem extrakce. Alternativní přístupy umožňují upravit různé parametry, jako je hrubost mletí, teplota vody a doba extrakce, abyste dosáhli podle vás ideálního výsledku. Tím se otevírá prostor pro přizpůsobení přípravy individuálním preferencím a kávu, která je přesně taková, jakou si přejete.

French press

Jednou z nejznámějších alternativních příprav kávy je pomocí french pressu. Je to velmi jednoduchý, a zároveň účinný způsob extrakce kávy. Skládá se ze dvou částí, skleněné nádoby a pístu, kterým stlačujeme kávovou sedlinu. Krása spočívá právě v tom, že neexistuje univerzální perfektní poměr, podobně jako u jiných metod přípravy.

Nejčastěji se poměr pohybuje okolo 70 gramů na litr, záleží však na vás a vašich chutích. Vždy čerstvě namletou kávu nasypete do nádoby a zalijete horkou vodou. Důležité je, abyste nezalévali kávu vroucí vodou, teplota by se měla pohybovat okolo 92 až 96 stupňů Celsia. Směs následně promícháte a položíte nahoru na nádobu píst, který však zatím nestlačíte. Kávu necháte nejprve tři až čtyři minut louhovat a až poté stlačíte píst dolů, čímž oddělíte kávovou sedlinu. Výsledkem je káva s bohatým tělem a intenzivním aroma.

Jednou z hlavních výhod french pressu je jednoduchost jeho obsluhy a cenová dostupnost. Navíc, díky dlouhému louhování můžete dosáhnout silné a plné chuti, která přináší bohaté a komplexní nuance kávového profilu. French press umožňuje velkou kontrolu nad extrakčním procesem, protože můžete upravovat dobu louhování a poměr vody a kávy. Vhodná káva pro french press ale i obecně pro alternativní metody přípravy je spíše káva světle pražená, u které vynikne jemnější chuť a aroma. Důležité u french pressu je také hrubší mletí kávy, aby neprošla filtrem.

Naopak jednou z hlavních nevýhod je, že káva zůstává v kontaktu s horkou vodou po celou dobu louhování, což může vést k přílišné hořkosti a pro někoho až k nepříjemným chutím. Také je zde „riziko”, že sedimenty mohou proniknout do šálku.

 

Aeropress

Aeropress je kompaktní “kávovar”, který uvedla na trh americká hračkářská společnost. Ačkoli zmiňuji kávovar, tak z něj zcela určitě klasické espresso nevykouzlíte, ale je snadný na použití a je schopen vyprodukovat skvělou kávu. Příprava kávy v Aeropressu spočívá v tom, že se horká voda (opět okolo 92-96 stupňů Celsia) a kávové zrno stlačují přes filtr do spodní nádoby. Už jistě tušíte, že ani tady neexistuje perfektní poměr, orientačně se říká 11 gramů kávy na 200 mililitrů vody.

Stejně jako u french pressu můžete dosáhnout různých profilů chuti díky již zmíněným faktorům jako je poměr vody a kávy, teplota vody, doba extrakce a v tomto případě také hrubost mletí. V Aeropressu je možné produkovat kávu s vyšší koncentrací než u french pressu a vytvořit silnou chuťovou základnu a plnější tělo.

Dosáhnete tak silné kávy, která se snaží přiblížit espressu nebo tento koncentrát můžete dolít horkou vodou podělit se s ostatními. Co se týče typu kávy, který je vhodný pro aeropress, je doporučeno používat mletí střední až jemné. Jemnější než pro french press ale hrubší než pro espresso. I tady se doporučuje volit světlejší pražení.


Cenově je o něco dražší než french press a je třeba používat filtry, ale pohybujeme se v podobné cenové kategorii. Nicméně dokonce přímo výrobce doporučuje filtry používat opakovaně. Jednoduše stačí je omýt a nechat uschnout.

Aeropress může být vhodný parťák na cestování, protože je skladný a nepotřebujete k němu elektřinu. Snadno do něj také ukryjete mlýnek na kávu. Materiál je velmi odolný a údržba velmi snadná. Možná si teď představujete Aeropress jen jako součást kempovací výbavy, ale dokonce existuje mistrovství světa v přípravě kávy právě tímto způsobem, takže na něj nekoukejte jenom jako na z nouze ctnost. Aeropress je to skvělá volba pro ty, kteří se chtějí ponořit do světa alternativní přípravy kávy s relativně nízkými náklady a minimálním přístrojovým vybavením.

 

Wacaco Nanopresso

Dalším takovým přenosným „kávovarem” je Wacaco Nanopresso, který je opět vhodnou variantou na cestování. Jedním z nejznámějších přístrojů od Wacaco je nanopresso, který je kompaktní, lehký, snadno se ovládá a také ani v tomto případě nepotřebujete přístup k elektřině.

Potřebná jemnost mletí je ještě o něco jemnější než u Aeropressu, z čehož vyplývá i nutnost disponovat mlýnkem, který takto kávu dokáže pomlít. Po umletí kávy naplníte nádobu horkou vodou o zhruba 90 stupních Celsia a namletou kávu vložíte do speciálního koše. Následně kávovar sestavíte a ruční pumpou vytvoříte tlak až 18 barů, který protlačí horkou vodu přes kávu, čímž vzniká extrakt. Podobně jako Aeropressu produkuje Nanopresso silnou a koncentrovanou kávu s bohatým tělem a silným aromatem. U Nanopressa se však bavíme o ještě koncentrovanější kávě díky tomu, že přístroj sám dokáže vytvořit určitý tlak, a právě proto se také používá jemnější káva.


Určitým omezením je i menší kapacita. Pokud připravujete kávu pro více osob najednou, budete muset provést více extrakcí. Cenově je Nanopresso opět o stupínek výš než Aeropress, ale pokud preferujete silně koncentrovanou kávu a nestojíte tolik o experimenty, které umožňuje právě Aeropress, bude to volba právě pro vás. Nicméně i Nanopresso dovoluje si parametry poupravit podle vašich chutí.

 

Trinity zero

Posledním „kávovarem”, který si představíme je Trinity zero, kterému se často přezdívá kapesní kávovar. Svými rozměry vyloženě vybízí k tomu, abyste ho pro jistotu vzali všude sebou. Příprava je opět velice snadná. Do sítka nasypete středně namletou kávu (přibližně 18 gramů) rovnoměrně rozprostřete a sítko umístíte pod nádobu, do které nalijete horkou vodu (90-98 stupňů Celsia). S množstvím vám pomůže ryska v nádobce. Po zhruba půl minutě zakryjete víčkem a budete mačkat tlačítko (píst), dokud neproteče veškerá voda. Výsledná káva je silně koncentrovaná a doporučuje se dolít horkou vodou nebo třeba i našlehaným mlékem, záleží na preferencích.  

I v tomto případě, můžete hýbat s různými parametry jako je teplota nebo čas, po který budete čekat, než začnete stlačovat píst. Nicméně někteří baristé tvrdí, že lepší kontrolu nad celým procesem měli u Aeropressu, kde bylo snazší balancovat chutě. Někde se také dočtěte, že právě z tohoto důvodu, možná Trinity není nejvhodnější pro úplné začátečníky, co se kávy týče. Určitým omezením je i malá kapacita.

Hlavním benefitem je tedy skladnost a snadné použití i údržba. Ani tady netřeba žádná elektřina. Cenově se pohybuje mezi Aeropressem a Nanopressem.

Takže, teď už víte která metoda bude pro vás ta pravá?