Pomůcky, které vám zefektivní přípravu espressa
Pomůcky pro přípravu espressa dělím do tří kategorií:
- musím mít
- měl bych mít
- chtěl bych mít
Samozřejmě vše z níže uvedeného není dogma a lze nějakým způsobem nahradit nebo vynechat. Proto tento seznam berte spíše jako tip nebo doporučení někoho, kdo má espresso rád, umí ho připravit a rád se podělí o své zkušenosti. Toto vybavení je vyladěno praxí a je jako celek funkční.
To musím mít!
Do této skupiny vybavení řadím ty věci, které výrazně zlepšují chuť espressa nebo výrazně zjednoduší práci.
- Digitální váha s krokem po 0,1g. To je základ, bez váhy mlýnek zkrátka nastavit nelze.
- Dóza Airscape na kávu. Zatím jsem neobjevil nic lepšího na uchovávání kávy a prodlužování čerstvosti při každodenním otvírání a zavírání.
- Mlýnek na kávu. Namletá káva stárne v řádu minut, proto mletí těsně před samotnou přípravou je nutnost! S oblibou říkám, že kdo má na kávu, má i minimálně na ruční mlýnek.
- Kvalitní pěchovadlo. Správné pěchování ovlivňuje průběh extrakce kávy. Pokud chci mít pokaždé kvalitní espresso je potřeba precizně a hlavně pokaždé stejně pěchovat. Proto se vyplatí investovat do kvalitního pěchovadla a zároveň si jej vybrat tak, aby co nejpřesněji pasovalo nejen do sítka v páce, ale i do ruky.
- Baristický štětec. Použitou kávu je potřeba ze sítka páky nějak dostat ven. K tomu je vhodný baristický štětec. Lze ho nahradit ubrousky, baristickou utěrkou, případně proplachovat. V případě proplachování je potřeba sítko v páce důkladně vysušit před nasypáním čerstvě namleté kávy. Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, dbejte na důkladné vyčistění sítka v páce a ideálně i v prostoru pod sítkem v páce.
- Houbová utěrka. Opomíjená pomůcka pro utírání různých nečistot, roštu kávovaru apod. Správné návyky a používání této utěrky vás posunou od kávomilců k opravdovým domácím baristům.
- Utěrka na trysku pro napěňování mléka. Opravdu po každém použití je nutné otřít trysku od mléka.
- Chemie a další potřeby pro čištění. Je potřeba čistit vždy nejpozději po 100 připravených kávách. V opačném případě počítejte s postupnou změnou chuti kávy v espressu vlivem nečistot a usazenin. Potřebovat budete:
- Chemii na kávové usazeniny a mastnotu, např. Puly Caff
- Gumovou nebo plechovou záslepku páky
- Kartáček na čištění těsnění
-
Brita AquaGusto. Poštářky do nádržky domácího kávovaru pro změkčení tvrdosti vody zabraňují předčasnému zavápnění kávovaru. Jsou na 250 litrů vody a maximálně půl roku. Součástí balení je i nálepka, která vám připomene, že je čas na výměnu. Z mého pohledu důležitá pomůcka.
- Přípravek na odvápnění. Pokud nepoužíváte AquaGusto, je potřeba častěji odvápňovat. K tomu používám například Scale clean.
- Konvička na zpěňování mléka. Pokud vás baví cappuccino, vyplatí se mít profi konvičky určené přímo na šlehání mléka. Mají speciální tvar, lépe se v nich šlehá a díky specifickému tvaru hubičky i lépe nalévá mléko do šálku na cappuccino. Často se lidé snaží ušetřit a pak jsou nešťastni z neúspěchu při šlehání.
To bych měl mít!
Tyto pomůcky bych přirovnal ke slunečním brýlím v autě. Bez nich se dá určitě řídit….
- Podstavec pro pěchování. Slouží jako opora páky při pěchování. Já osobně se bez této pomůcky neobejdu, ale to může být pouze můj zvyk. Pokud máte páku s jednovýpůstí, pak podstavec určitě budete potřebovat.
- Knock – box, nádoba na odklepávání použité kávy. Nástroj, který mi pomáhá minimalizovat nepořádek při odklepávání kávy. Uprostřed má pogumovanou tyčku a bouchnutím o ní pákou vyklepnu ze sítka páky požitou kávu.
- Čistící granule do mlýnku. Jsou zdravotně nezávadné, ale nenahrazují samotné čistění mlecích kamenů, pouze mi je pomáhají udržovat odmaštěné. Granule jsou určené pro elektrické domácí i profi mlýnky, s plochými i kónickými kameny.
- Filtrace vody. Čím lepší voda, tím lepší chuť kávy. Nezaměňujte však filtraci (chuť vody) a změkčování vody (zavápnění).
To bych chtěl mít!
Zdánlivě nepodstatné věci, které ale mohou být velmi užitečné.
- Kartáček na hrubé nečistoty s měkkými měděnými štětinami. Slouží k šetrnému čistění hlavy kávovaru a odstranění kávových nečistot. Teoreticky byste ho neměli nikdy použít, pokud pravidelně čistíte chemií, realita však bývá jiná…
- Chemie na zaschlé mléko a mléčné usazeniny Puly Milk. Je učená hlavně pro automatické kávovary a pro ty kteří řádně neotírají trysku ihned po zpěnění mléka.
- Podložka pod podstavec na pěchování. Určitě se bez ní obejdete, ale chrání pracovní desku a zároveň slouží jako organizační pomůcka – vše má své místo.
- Miska na čistící roztok. Sítko hlavy kávovaru, sítko páky a samotná páka se namáčí přes noc v čistícím roztoku pro snadnější vyčistění. Stačí jakákoliv plastová miska, ale můžete si i pořídit originál, určenou přímo pro tento způsob čištění.
- Čistící přípravek na povrchovou údržbu kávovarů. Podle typu kávovarů se dají použít různé přípravky. Já používám přípravek s rozprašovačem Puly Bar.
Výše uvedené můžete použít jako nákupní seznam, ať už pro sebe, nebo pro někoho blízkého.
Vše co je zde popsáno, denně používám. Všechny si můžete vyzkoušet v naší prodejně v Brně na Táborské ulici nebo na kurzu přípravy domácího espressa a cappuccina v Brně nebo v Praze.
Ať se vám daří!