Pouze tento týden ke 3x500g Dopraženo! sklenička na letní kávu jako dárek 🎁.

Na jakou hrubost mlít kávu

Správné namletí kávy je základ. Bez toho, aniž byste měli správně nastavený mlýnek, nikdy nedocílíte požadovaného výsledku, tedy dokonalé chuti kávy. Každý způsob přípravy si žádá svou vlastní hrubost. Neexistuje žádné univerzální mletí.

French press

French press patří mezi velmi oblíbené způsoby přípravy kávy. Dá se říct, že jde o zdravější způsob českého turka. Zásadní je, aby sítko, kterým se stlačuje připravená káva v nádobě, dokázala zachytit co nejvíce pomletých zrnek. Proto se používá velmi hrubě namletá káva, jako příměr si můžeme představit cukr krystal, viz obrázek:

způsoby mletí

Drip, Chemex, Hario V60

Obecně do všech filtrovaných káv (Chemex, Hario V60) patří hrubější mletí. Zde už nejde tolik o to, aby jemně namleté částice nepropadávaly přes filtr, protože papírové filtry jsou poměrně husté, jako spíše o samotnou extrakci. Při filtrování se káva ve vodě louhuje déle, příliš jemné mletí by mělo za následek horší průtok vody kávou a filtrem a ve výsledku nežádoucí chutě přeextrahované kávy. Při příliš hrubém mletí by voda naopak prošla přes kávu a filtr příliš rychle a chutě by zůstaly v zrnech, voda by je nestačila přejmout. Obecně je vhodné mletí na hrubost odpovídající asi cukru krupice, viz obrázek. Vždy ale záleží na zvolené kávě. Pokud používáte světle pražená zrna, pak můžete mlít o trochu jemněji, protože u světlejšího pražení je extrakce látek z kávy pomalejší, u tmavě pražených zrn je to naopak. Hrubostí si zároveň můžete upravovat chuť kávy - jemnějším mletím získáte více hořkosti, hrubějším mletím vyzdvihnete ovocitější tóny. To je dané schopností (rychlostí) jednotlivých ve vodě rozpustných složek přecházet z kávy do vody. 

způsob mletí

Moka konvička

moka konvičky se projeví špatné namletí velmi rychle. Ze „sopky“ nebude káva pozvolně vytékat, ale prskat všude kolem. Na moka konvičku budete potřebovat středně hrubé mletí připomínající hrubou mouku. Pokud vás zajímá správný postup přípravy v moka konvičce, podívejte se na náš návod včetně obrázků.

mletí kávy alternativní přípravy

Domácí espresso

Jaký je rozdíl mezi espressem a domácím espressem? Zásadním faktorem je, jestli máte přetlakové sítko či nikoliv. Pokud ano, musíte mít hrubější mletí, než je na standardní espresso.

mletí kávy na moka konvičku

Je to z toho důvodu, abyste neucpali přetlakové sítko. Káva by netekla a znehodnotili byste sítko, které by bylo již nepoužitelné.

jak mlít kávu

Espresso

U espressa se nastavuje hrubost v kombinaci s množstvím kávy tak, abyste docílili správné extrakce. O tom, jak vypadá správná extrakce se dočíst na našem dalším blogu. Když budete mít kávu příliš jemnou, extrakce bude příliš pomalá a káva přepálená, v chuti hořká.

Pokud naopak použijete hrubější mletí, pak bude espresso mdlé a bez cremy. Pokud máme dát nějaké přirovnání, tak použijte mletí podobné polohrubé mouce.

Pokud jsou v šálku při dopití zbytková zrníčka, už jste kávu namleli příliš najemno.

Mletí espresso

Džezva a turek

Na tyto způsoby přípravy se používá nejjemnější mletí, které připomíná moučkový cukr. Namletá káva si totiž musí sednout na dno nádoby.

mletí kávy turek

Rada na závěr

Rady na přípravu kávy nejsou dogma. Vždy záleží na spoustě okolností a výše popsaný návod je spíše orientační, nicméně vám může ušetřit spoustu kávy při nastavování mlýnku, abyste nemuseli například na espresso začínat od velmi hrubého mletí, ale nastavili si mlýnek rovnou na jemné mletí.