SUMMER shopping slevy až -35 % na celém e-shopu. 🤯

Na co si dát pozor při výběru kávovaru?

Nabídka kávovarů je dnes velmi rozmanitá a při výběru toho správného stroje byste se mohli snadno ztratit. Tento článek by vám mohl pomoci s tím, na co se zaměřit a podle čeho kávovar vůbec vybírat. Zásadní je jakou kávu máte rádi. Pokud jste milovníky espressa a jeho odvozených nápojů jako je cappuccino nebo latte, zřejmě se poohlédnete po pákovém nebo automatickém kávovaru. Naopak, pokud preferujete méně intenzivní kávu, může pro vás být filtrující nebo překapávací kávovar vhodnější volbou.

Jakou kávu pijete?

Když se zaměříme na kávovary, které vám připraví espresso v pohodlí domova, budete řešit zásadní dilema: pracnější špičkové espresso nebo obstojné espresso téměř bez práce a dovedností. Pokud toužíte po skutečně dokonalém espressu, směřujte svou pozornost na pákové kávovary. V tomto případě však počítejte s časově náročnější “ruční” přípravou spojenou i s nepořádkem v kuchyni. Pokud vám jde hlavně o rychlost a pohodlí bez nepořádku, koukněte na kávovary automatické. Dalším prvkem, na který při výběru koukat, je tryska na mléko, která nemusí být u všech kávovarů, a to především pokud se bavíme o automatech. Systémy na zpěňování mléka mohou být různé, některé jsou praktičtější a snazší na používání a údržbu než jiné. Někde se setkáte s klasickou tryskou jako u pákového kávovaru, která vyžaduje jistou zručnost a někde se setkáte se zcela automatickým systémem.

Většina automatických kávovarů má také integrovaný mlýnek. S tím se ovšem můžete setkat i u pákových kávovarů. U toho zvažujte, jaké pražení kávy preferujete. Světle pražené kyselejší kávy mají zpravidla tvrdší zrno a vyžadují odolnější ocelové mlecí kameny mlýnku. Tmavší pražené si postačí s keramickými.

Základní parametry a funkce

Kvalitní kávovar by měl být vyroben z kvalitních materiálů, což přispěje k jeho dlouhé životnosti. Zkontrolujte recenze a hodnocení jednotlivých modelů, abyste získali představu o spolehlivosti a zpracování daného kávovaru.

Přemýšlejte také o velikosti kávovaru a jeho umístění v kuchyni. Pokud máte omezený prostor, zvolte menší a kompaktnější modely. Zároveň zkontrolujte, jestli ve vámi preferovaném místě máte zásuvku a možnost například doplňovat vodu, aniž byste museli stěhovat celý kávovar.

Zajímejte se o výkon kávovaru. Hledáte-li kávovar pro pár káv denně, nepotřebujete kávovar s extra velkou kapacitou, a zároveň pravděpodobně nechcete čekat několik minut, než se kávovar nahřeje. Doba nahřívání se u kávovarů může podstatně lišit. Očekáváte-li, že kávovar bude více vytížený a bude dělat desítky káv denně, ujistěte se, že vámi vybraný model na to kapacitně stačí. To také souvisí s tím, zda chcete, aby váš kávovar dokázal udělat dvě kávy naráz nebo dokonce dvě kávy s mlékem naráz. U pákových kávovarů zase můžete sledovat, zda je možné dělat espresso a zároveň zpěňovat mléko nebo třeba zda se regulovat teplota vody, která přichází do styku s kávou.

V neposlední řadě prostudujte funkce kávovaru jako je možnost nastavení velikosti šálku, teploty vody, tlaku či délky extrakce. Světleji pražená káva například vyžaduje nižší teplotu, a proto je třeba mít možnost s teplotou manipulovat - tato funke u kávovaru se nazývá PID. Přemýšlejte, jaké funkce jsou pro vás důležité a co oceníte při každodenním používání.

 

Údržba a značka

Velmi důležitou součástí výběru kávovaru, která je často opomíjená je údržba. Dbejte na to, aby vámi zvolený kávovar byl snadno čistitelný a udržovatelný. Některé modely mají dokonce integrovaný systém samočištění, což usnadňuje udržení zařízení v dobrém stavu. U některých modelů to ale může být složité a zdlouhavé, což často vede k zanedbávání kávovaru, jeho zkrácené životnosti a ne příliš chutné kávě.

Nakonec, vybírejte kávovar, který je v souladu s vaším rozpočtem, ale zároveň si dejte pozor na příliš levné varianty, které nemusí mít dostatečnou kvalitu. Značka také hraje důležitou roli, protože renomované společnosti obvykle nabízejí lepší záruky a zákaznickou podporu.

Podívejte se také na naše další blogy a výběru kávovarů nebo na videa na našem Youtube kanále, kde můžete také najít spputu užitečných rad :)

YOUTUBE, BLOG, INSTAGRAM

Krásné chvíle s dokonalou kávou.

Váš

Tým Dokonalakava.cz