Kávovary Saeco
Pokud se poohlížíte po automatickém kávovaru, jednou z kvalitních značek, na které se stojí za to podívat, je italská značka Saeco. S prvními kávovary přišli dva zakladatelé této značky už v roce 1985. Sergio Zappella a Arthur Schmedjsou dokonce vynálezci prvních automatických kávovarů vůbec a zhmotnili svou vizi šálku kávy od zrnka stiskem jednoho tlačítka.
V současné době se značka spojila pod nizozemskou značku Philips, nicméně kávovary jsou vyráběny v Italském Gaggio Montano nedaleko Benátek.
Aktuálně značka nabízí dvě řady plně automatických kávovarů s integrovanými mlýnky, které umožňují přípravu dvou šálků kávy najednou včetně kávy s mlékem díky systému na zpěňování mléka. Všechny modely se také ovládají pomocí dotykových displejů. Důležité je, že tato řada má keramické kameny mlýnku na kávová zrna, což je zásadní informace, na kterou se zaměřit při výběru kávovaru. Takové kameny jsou vhodné spíše na tmavě praženou kávu, které dominuje hořká chuť. V případě světle pražených káv s tvrdším zrnem jsou vhodnější ocelové kameny, které jsou odolnější. Na těchto kávovarech můžete nastavit asi jako u většiny automatických kávovarů hrubost mletí, intenzitu kávy, množství mléka, teplotu ale také například hustotu mléka. Obě řady umožňují přidat si jednu dávku espressa navíc, mají stejný systém napěňování mléka přes externí nádobu a ve vodní nádržce každého modelu naleznete filtr vody, který zpomaluje tvorbu vodního kamene v přístroji, takže kávovar nebude třeba tak často odvápňovat.
Cenově dostupnější řadou je řada GranAroma, která vám nabídne 14 až 18 různých nápojů a ceny se pohybují okolo dvaceti až třiceti tisíc. Kávovary mají čtyři až šest uživatelských profilů, což znamená, že si můžete vytvořit vlastní profil, kterému přiřadíte vámi preferovanou přípravu kávy.
Dražší už jsou kávovary řady Xelsis, které se pohubují okolo 35 tisíc výš. Tyto kávovary nabízí 22 možností, co se týče výběru nápoje a lze nastavit až osm uživatelských profilů. Rozdílem oproti GranAroma je možnost připojení kávovaru k Wi-Fi, což vám zaručí pravidelné aktualizace softwaru. Řada Xelsis má také navíc funkci BeanMaestro, která má přizpůsobit přípravu kávy podle toho, o jaké zrno a jaký druh pražení se jedná.
Na trhu se ovšem setkáte i se staršími modely této značky. Některé z nich jsou i podstatně levnější a ceny se pohybují i okolo deseti tisíc. Co mají společné s aktuálními dvěma řadami, je tlak 15 barů a drtivá většina kávovarů Saeco je vhodná například i do kanceláří, protože zvládne připravit kolem padesáti káv denně. Starší řady se liší nejen designem ale také funkcemi. Často nemají přednastavené nápoje, ale regulujete si množství kávy a mléka a liší se často i systémy napěňování mléka. Pokud jste milovníky světle pražených káv, například modely řad Royal a Aulika mají mlýnky s odolnějšími ocelovými mlecí kameny.
Zásadní výhodou této značky je velmi snadná a rychlá příprava v kombinaci se širokou škálou možností přípravy kávy podle vašich preferencí. Pokud tedy hledáte kávovar, který bez námahy vykouzlí jakýkoli nápoj z espressa, pravděpodobně si u této značky svého favorita nejdete.