NOVINKY: Uganda a Timor ☕️, -20 % na vybavení TAIRRO

Kavárny v Londýně

Nejlepší zdroj inspirace? Řeč bude o cestování a poznávání světa. Zkrátka je dobré vidět, co je na světě možné. Toto rozhodně platí i pro svět kávy, a proto jsem si udělal čas a odletěl na prodloužený víkend do Londýna poznávat nové chutě kávy a čerpat inspiraci.

Teď čekám otázku. Anglie a káva, to přece nejde dohromady? Ani plantáže, ani kávová kultura, přece tam se pije hlavně čaj. Jenže když říkáme, že Praha je stát ve státě, tak Londýn asi tak desetinásobně. Kultury se potkávají na jednom místě a vzniká z toho zajímavý mix. Italská, japonská komunita, čínská nebo indická čtvrť. A ano, platí to i u kávy. Najdete zde neskutečné kavárny, pražírny nebo koncepty s kávou spojené. K tomu si přidejte, že Londýn je po New Yorku ekonomicky největší město světa, takže vše je možné.

Za 4 dny jsem neměl špatnou kávu

Na každé ulici najdete kavárnu, kde si můžete úplně s přehledem dát dobrou kávu a nemusíte se bát. Já jsem si cíleně vybíral podle instagramu kavárny, které mě zaujaly buď designem, umístěním, konceptem nebo prezentací kávy.  Prošel jsem centrum a za kávu utratil asi 3 000 Kč, ale stálo to za to. Asi vás bude zajímat cena jedné kávy. Espresso okolo 90 Kč, double espresso cca 110 Kč, cappuccino 120, flatwhite 120 až 140 Kč.

Zajímavé koncepty

Co mě však nejvíc zaujalo? U nás musíte kavárnu vybírat, abyste si mohli dát kávu. V Londýně dostanete kvalitně připravenou kávu i v prodejně s oblečením. Ano, slyšíte dobře, paní co prodává „trenky“ dojde ke kávovaru a udělá vám luxusní espresso. V Česku se stále vedou debaty o tom, že obsluha není schopná se naučit pár základních principů přípravy kávy, v Londýně je to samozřejmost. Evidentně baristické kurzy jsou tady samozřejmostí. 

 Vůbec různorodost konceptů byla až neuvěřitelná. Prodejna ovoce a zeleniny, k tomu přece káva nemůže být. Omyl, byla a chutnala skvěle. Takže pokud budete v blízkosti Nothing Hill, tak určitě zajděte do Spring to go.

A nakonec inspirace pro ty, kteří chtějí otevírat něco super nového. Jestli máte hodně peněz a chcete udělat díru do světa, tak si můžete otevřít plně automatizovanou kavárnu s pražírnou jako je Roasting Plan. Koncept zajímavý, káva za 4 dny asi nejslabší, ale pořád se bavíme o velmi kvalitní kávě.

Jak tento koncept popsat a neztratit se. Vše vidíte na vlastní oči, takže už pražení probíhá před vámi v prosklené pražičce. Chcete si dát kávu? Máte na výběr z několika druhů a skrze prosklené tunely se káva dostane až do mlýnku, kde vám v automatu připraví kávu. Ano v automatu! Ale extrakce probíhala naprosto špičkově. A vzhledem k tomu, že každá káva měla svůj mlýnek, tak i tohle může fungovat.

Design

Ekonomická síla se projevovala na každém kroku. Vyladěný design, vybavení kavárny za stovky tisíc korun. To vše dělalo úžasný dojem a kolikrát jsem si kávu už nechtěl ani dávat, ale musel jsem.

Z těch top designových kaváren zmíním WatchHouse Seven Dials. Vše sedělo o posledního detailu, fotky hovoří za vše. Další kavárna, kam musíte jít, byla japonská Kiss the Hippo Coffee Fitzrovia. Samozřejmě kromě espressa dostanete i luxusní filtr nebo jinou alternativní metodu.

Jde o to i ve velkém

 Jeden z mála kavárenských řetězců, kam velmi rád doporučím jít na kávu, je % Arabica. Tuhle síť znám z cest po Asii a oceňuji to, že jsou schopni držet kvalitu po celém světě pořád na velmi vysoké úrovni.

 

A to nejlepší na závěr. Dlouhodobě tvrdím, že Italům těžce ujíždí vlak. Jak v gastru, tak i v kávě. Ale v Londýně najdete Flag ship Store Lavazza, který byl buď výjimkou potvrzující pravidlo, nebo úsvit lepších časů. Moderní design, skvělá káva, bohužel obsluha trochu slabší. A co si dát, když tady budete?

Já jsem si trochu nevědomky objednal jejich prémiovou kávu z Barmy. V Česku tuhle kávu neobjednáte a pokud ano, dejte vědět, chci ji. Tohle bylo úplně dokonalé. Nicméně cena double espressa 240 Kč mě „trochu“ překvapila. A co mě velmi překvapilo, můžete si také dát kávu z moka konvičkyFrench pressu nebo nové Nitro.

Londýn můžu vřele doporučit. Obecně, pokud stejně jako já milujete nejen kávu, ale i jídlo, tak jsem zatím nepoznal lepší místo, kde máte možnost ochutnat celý svět.