SUMMER shopping slevy až -35 % na celém e-shopu. 🤯

Jak vybrat filtr na vodu do domácnosti

V dnešním blogu se podíváme na to, jak mít doma skvělou vodu. Obyčejná voda z vodovodu není bohužel žádný zázrak. A tak jsem připravil jednoduché shrnutí, jak se zorientovat ve filtraci.

Jaký je tedy rozdíl mezi filtry s připojením na vodu Brita Purity C AC1000 a  Purity C50 QUELL ST

- pro koho jsou určeny

- rozdíly

- způsob instalace a údržby

Rozdíl je zásadní: AC 1000 má jemnější a účinnější filtr, ale nezměkčuje vodu, kdežto C50 má o trochu méně účinný , hrubší, filtr, zato změkčuje vodu.

Záleží tedy, co preferujete….

To bylo ve zkratce a teď trochu podrobněji:

Oba filtry jsou určeny primárně pro domácnosti, s připojením na vodu. Vývod mohou mít do speciální vodovodní baterie (sólo nebo třícestné) nebo lze i připojit na normální vodovodní baterii, je to méně elegantní řešení, ale také funkční.

 

obr. 1 třícestná baterie

 obr. 1 třícestná baterie

AC1000

Je filtr určený hlavně na pití vody. Má velmi jemnou filtraci vody a voda upravená přes AC1000 je opravdu lahodná. Tento filtr vodu nezměkčuje.

27

Filtruje dvoufázově. Prvně zachytí hrubé nečistoty a pak v druhé fázi skrze velmi jemný aktivní uhlíkový filtr (0,5 μm) odstraní velmi účinně látky ovlivňující negativně chuť a vůni, hlavně chlor, řasy, plísně, mechy a houby.

Životnost bez ohledu na tvrdost vody je 10.000 l vody nebo 6 měsíců. Mění se po dosažení kapacity nebo času. Při běžném použití se v normální domácnosti podle statistik spotřebuje na vaření, pití a mytí nádobí cca 13 l vody denně.

To znamená, že pokud se vodou z tohoto filtru nebudete sprchovat a splachovat, nemáte prakticky šanci dosáhnout na strop kapacity tohoto filtru. To dříve dosáhnete půlročního limitu výměny. Půlroční limit výměny je kvůli záruce nemnožení se bakterií, mechů a plísní.

 spotřeba vody

obr.2. Spotřeba vody v domácnosti, zdroj: Severočeské vodovody a kanalizace a.s.

 

PURITY C QUELL 50 ST

Tento filtr je primárně určen ke změkčení vody a ochraně kávovarů před zavápněním. To ovšem neznamená, že vodu z tohoto filtru nemohu přímo pít. Stejně jako filtr AC1000 jej mohu přímo napojit na výdejní vodovodní baterii a jestli takto přefiltrovanou vodu piji, nebo pouze liji do kávovaru, záleží na mně.

To, co je potřeba vzít v úvahu, že u tohoto typu filtru se výrazně snižuje kapacita průtoku s vyšší tvrdostí vody a to od 1700 l u měkké vody a snižuje se až k 500l u velmi tvrdé vody. To znamená, že je potřeba si hlídat množství přefiltrované vody vzhledem k tvrdosti vody.

Tvrdost zjistíte velmi jednoduše testovacím proužkem, který je součástí balení. Musím pochválit výrobce, že testovací proužek dává jako součást balení.

Nicméně, těchto proužků bych uvítal v balení víc, např. 4, abych si mohl vodu kontrolovat a měřit si tak účinnost filtru.

Zde je závěrečné srovnání obou filtrů:

tabulka voda 

Co se týče prvotní instalace a následné výměny filtrační patrony, tak jsou oba filtry konstrukčně totožné.

Můžete se podívat na video návod přímo od výrobce:

 

Doporučení na závěr: Pokud stačí kapacitně, je lepší a pohodlnější mít C50. Pokud jste větší rodina nebo firma, kde se pije hodně vody je kvůli kapacitě lepší řešení filtrace AC1000.