SUMMER shopping slevy až -35 % na celém e-shopu. 🤯

Jak vybírat domácí kávovar

Uvažujete o koupi kávovaru a rozhodujete se mezi automatickým nebo pákovým? Který je lepší do kanceláře a který pro domácí nadšence? Co můžete čekat od levného kávovaru a proč je lepší si připlatit?

Jaká kritéria výběru jsou skutečně relevantní? Připravili jsme pro vás stručný přehled s odpověďmi nejen na tyto otázky. 

Na doma nebo do kanceláře?

Nejdříve se rozmyslete, jak intenzivně se chcete věnovat přípravě kávy. 

Baví vás objevovat kávu a její rozmanité chutě, rádi experimentujete a chcete se v přípravě rozvíjet? Pak pro vás bude skvělou volbou pákový kávovar, který vám dá prostor pro seberealizaci, a s trochou znalostí dokážete s jeho pomocí připravit kávu v lepší kvalitě, než v mnohých kavárnách.

Pokud naopak hledáte nenáročné, relativně bezúdržbové řešení, s nímž bude příprava kávy rychlá a snadná pro kohokoliv, volte automatický kávovar. Automat se skvěle hodí na místa jako jsou kanceláře, kde se pohybuje hodně lidí, kteří nemají čas ani možnost se přípravě kávy více věnovat.

_LJS8393

Pákový kávovar 

Pokud jste si jisti, že se chcete více věnovat přípravě kávy a potažmo i kávě jako takové, vybírejte z nabídky pákových kávovarů. Dosáhnete lepších výsledků, než s neměnným nastavením automatu, ale počítejte zároveň s tím, že koupí kávovaru vaše investice do vybavení nekončí.

Budete potřebovat mlýnek na kávu, pěchovadlopodložku, odklepávačbaristický štětec… Širší možnosti pákového kávovaru s sebou zároveň nesou nutnost znalosti alespoň základních souvislostí v přípravě kávy, jako je extrakce, údržba kávovaru a další. Časová, vědomostní i finanční investice se vám ale bude vracet v každém šálku perfektně připravené kávy. 

Výběrem kvalitního kávovaru se šance na dokonalý výsledek zvyšují přímo úměrně jeho ceně. Ta je odvislá od vybavení, použitých materiálů, designu, ergonomie i přidaných technických vychytávek. Podívejme se na čtyři nejdůležitější body. 

_LJS7211576

  • Vibrační nebo rotační čerpadlo

Nejlepší variantou je jednoznačně rotační čerpadlo, které poskytuje stálý tlak a umožňuje nastavení na ideálních 9 barů. Nevýhodou rotačního čerpadla je však jeho velikost a váha. Jsou jím vybaveny všechny profesionální kávovary, domácí kávovary vybavené rotačním čerpadlem pak spadají do nejvyšší cenové kategorie. 

čerpadla - správný tlak espressa

Součástí levnějších kávovarů je většinou vibrační čerpadlo, které je malé, lehké, ale jeho velkou nevýhodou je nemožnost regulace tlaku. Tlak se u vibračního čerpadla úměrně zvyšuje s odporem, který musí překonat, tj. voda procházející přes prázdnou páku vyvolá tlak do 1 baru, tlak u páky s kávou 15 barů, se záslepkou může vyšplhat až na 19 barů, a při extrakci může výše tlaku kolísat.

Kompromisem je střední třída kávovarů s OPV ventilem, díky kterému lze výši tlaku alespoň omezit na požadovaných 9 barů. OPV ventil po dosažení nastaveného tlaku rozdělí tlak vody na potřebný a nadbytečný, který je pak odveden vodou zpět do nádržky. To je například Ascaso ve variantě Steel PID nebo Dream PID.

  • Nastavitelná teplota vody

 Jednou z dražších, ale zásadních, funkcí kávovaru, je nastavení teploty vody. Teplota vody má přímý vliv na výslednou chuť kávy. Zvýšení nebo snížení teploty i jen o dva stupně může výrazně změnit chuťové vyznění připravené kávy. Funkce regulace teploty na výstupu se označuje zkratkou PID. Například na Ascaso UNO Steel PID můžete nastavit teplotu vody na displeji, který se po spuštění extrakce mění na stopky. 

  • Zpěňovací tryska na mléko

Jste-li milovníky mléčných kávových nápojů, bez kvalitní trysky na mléko se neobejdete. Trysky, u kterých tlak páry vzniká průtokem vody přes průtokový ohřívač, jsou pomalé a nevýkonné, mléčná pěna je díky nízkému tlaku nekonzistentní, pórovitá, s velkými bublinami. Kvalitní trysky mají tlak 1-1,5 baru a generuje ho většinou k tomu určený bojler. Se správnou technikou napěňování pak můžete s kvalitní tryskou dosáhnout lahodné, sametové mikropěny vhodné i na latte art. 

  • Příslušenství a náhradní díly k pákovým kávovarům

Při nákupu kávovaru je dobré myslet dopředu a předcházet tak možným komplikacím nebo zbytečným dalším investicím v podobě speciálních náhradních dílů. Někteří výrobci vůbec nenabízí náhradní díly jako je páka, nahá páka, přetlakové a nepřetlakové sítko ad., ve své standardní nabídce, případně nemají příslušenství kompatibilní s výrobky jiných značek (do páky například nesedí standardní pěchovadlo). Jste pak nuceni kupovat díly od jedné konkrétní značky, které mohou být i několikanásobně dražší. 

_LJS0587

Automatický kávovar

Výhodou automatického kávovaru je příprava kávy rychle a bez námahy, stisknutím jednoho tlačítka. Automatická příprava je však vždy na úkor chuti kávy. Lepší automaty nabízí možnost volby intenzity výsledného nápoje, případně nastavení hrubosti mletí kávy.

Standardizované nastavení vestavěného mlýnku je však vždy příliš hrubé - voda proteče příliš rychle, káva je nevýrazná, mdlá - podextrahovaná. Běžný provoz je sice téměř bezúdržbový, jednou za 6 měsíců je však doporučené čistit spařovací jednotku, tedy odvézt kávovar do servisu. Mezi servisováním musíme stroj odmašťovat čistící tabletou na automatické kávovary a odvápňovat

V naší nabídce najdete automatické kávovary Philco. Mají robustní spařovací jednotku, která dostatečně zpomaluje průtok vody kávou, čímž připravenou kávu výrazně přiblíží výsledku z pákového kávovaru. Je možné v něm nastavit jak množství kávy, tak hrubost mletí, aby extrakce byla co nejplynulejší. 

Služby a servis 

Každý kávovar vyžaduje čas od času servis, stejně jako vaše auto nebo kolo. Stojí za zvážení, jaké služby prodejce nabízí, jakým způsobem probíhá reklamace, kam bude potřeba kávovar odvézt nebo poslat, případně zda dostanete po dobu servisu náhradní stroj. 

Závěrem

Před konečným výběrem kávovaru je nejlepší, když si ho můžete nejen prohlédnout - protože i to, jakým na vás kávovar působí celkovým dojmem, je důležité - ale i vyzkoušet, ochutnat z něj kávu, zkusit si napěnit mléko. 

Rádi vás uvidíme u nás v kamenné prodejně a pomůžeme s výběrem vašeho nového kávovaru. 

_LJS7179569