SUMMER shopping slevy až -35 % na celém e-shopu. 🤯

Čištění kávovarů SAGE

Značka Sage je známá tím, že se milovníkům kávy snaží cestu k výborné kávě všemi možnými způsoby ulehčit a mnohé zvládá za vás. Nicméně ani tak vás péče o váš kávovar nemine, pokud chcete, aby vám sloužil podle vašich představ co nejdéle. Stejně tak jako u jiných kávovarů je nutné je pravidelně čistit od zbytků kávy a odvápňovat, a to i v případě, že máte v nádržce filtr na změkčování vody.

Začneme základní péčí, kterou byste měli svým Sagům věnovat pravidelně nebo dokonce po každém použití. V další části si popíšeme, jak kávovar čistit pomocí chemie na odstraňování zbytků kávy, které mohou mít vliv na chuť vaší kávy, ale i životnost přístroje. 

7

Nejlépe každý den byste měli vylít vodu z nádržky a odkapávací misky a odstranit nečistoty, které jsou lákadlem pro bakterie. Pravidelně byste se také měli věnovat spařovací hlavě, tedy místo kam vkládáte páku s kávou. Logicky, když přichází hlava do kontaktu s pákou, je třeba ji nejlépe po každém dni používání otřít vlhkou houbičkou od zbytků kávy.

Pravidelně byste ji také měli proplachovat pomocí páky s prázdným sítkem bez kávy. Páku s prázdným sítkem klasicky umístíte do spařovací hlavy, stejně jako když si jdete dělat kávu a necháte protéct malé množství vody. Když je řeč o páce, i tu je třeba pravidelně čistit. Je možné, že bude stačit ji opláchnout pod horkou tekoucí vodou. Pokud ale i nadále uvidíte, že jsou otvory sítka ucpané, rozpusťte v horké vodě čistící tabletu, vložte páku a nechte působit asi dvacet minut.

Blog - uvodni CZ-8

Pokud si připravujete jakoukoli kávu s mlékem, je nutné zbavovat zpěňovací trysku zbytků mléka po každém použití. To znamená, že ji otřete vlhkým hadříkem a na malou chvilku pustíte páru naprázdno. Pokud se vám stane, že se tryska zablokuje, součástí příslušenství je také speciální jehla, která je určena právě na čistění ucpané trysky. Pokud tato varianta nepomůže, odšroubujte konec trysky, který společně s tryskou namočíte do vody s prostředkem na čištění.

Můžete použít originální prostředek od Sage v sáčku, jehož obsah smícháte s 240 mililitry horké vody a necháte hodinu působit. Následně konec opět našroubujete na trysku, deset vteřin necháte projít párou a poté necháte ještě pět minut namočené v roztoku. Na závěr několikrát za sebou spustíte páru a trysku důkladně otřete. Můžete použít i jiný prostředek určený na čištění trysky a při použití se potom řiďte pokyny v návodu.

4

Pokud máte model Orackle Touch, Orackle nebo Dual Boiler, čeká vás také pravidelné čištění vodního potrubí. Není to nic složitého a ani to nezabere mnoho času. Nejlépe po každém použití kávovaru vložíte do páky čistící disk a stisknete ikonu brew u Orackle Touch/tlačítko pro dva šálky u Orackle/tlačítko pro jeden šálek u Dual Boiler a necháte protékat asi dvacet sekund. Proces opakujte asi pětkrát.

Většina modelů má zabudovaný mlýnek, kterému budete muset také věnovat pravidelnou péči. V případě tmavě pražené kávy je třeba ho čistit jednou za 14 dní a u světle pražené jednou za měsíc. Nejprve se zbavíte zbytku zrn tím, že ze zásobníku vysypete zbylou kávu, zásobník vrátíte a pustíte mlýnek naprázdno. Zásobník opět vyjmete a následně uvolníte horní část mlýnku a vyčistíte obě části kartáčkem, který je součástí příslušenství. Kartáčkem vyčistěte i vývod mlýnku. Před tím je nutné vyjmout kryt nebo nástavec k pěchování kávy pomůckou na čištění s magnetem. Po vyčištění zpět namontujte horní část mlýnku, násypku a tam nasypte speciální granule na čištění mlýnku, které na sebe vážou zbytky kávy a kávových olejů. V množství se spoléhejte na doporučení výrobce. Celý obsah násypky nechtě projít mlýnkem. Následně do násypky dejte přibližně 80 gramů kávových zrn a nechte pomlít, abyste se zbavili zbytků granulí, které by zcela určitě mohly ovlivnit chuť vaší kávy. 

5

Čistící cyklus

V poslední částí se budeme zabývat cyklem důkladného čištění kávovaru od zbytků kávy chemií. Každý model má svůj vlastní program na čistění a postupně se budeme věnovat každému zvlášť. Ve své podstatě však vložíte do páky s čistícím diskem tabletu a spustíte cyklus. U každého typu taky platí, že kávovar musí být vychladlý několik hodin, doba se mezi modely různí, a tak se držte instrukcí v manuálu. Po každém čistění páku důkladně umyjte a první kávu vylijte, mohla by obsahovat zbytky látek z čistící tablety.

Sage Orackle touch a Barista Touch

Nejsnazší je pravděpodobně čistící cyklus u modelu Orackle Touch a Barista Touch, které vám zahlásí po každých přibližně dvě stě extrakcích, že potřebují vyčistit a velmi podrobně vás navedou, jak na to. Pokud se rozhodnete kávovar vyčistit bez tohoto hlášení, stisknete ikonu zubatého kolečka a vyberete “Clean Cycle”.

1_1 

Sage Orackle/Dual Boiler/Barista Pro 

I model Orackle a Dual Boiler vám dají sami na displeji vědět slovy “Clean me!”, když je třeba spustit čištění. Barista Pro používá heslo “FLUSH”. Do spařovací hlavy vložíte sítko pro jeden šálek s čistícím diskem a tabletou. Nádržku musíte mít naplněnou po maximum a odkapávací misku prázdnou. V případě modelu Orackle stisknete tlačítko MENU a pomocí ovladače SELECT vyberete CLEAN CYCLE, ten potvrdíte stiskem ovladače SELECT. U modelu Dual Boiler stisknete tlačítko MENU, dokud se na displeji nerozbliká “CLEAN CYCLE” a následně “PUSH” a stiskem tlačítka MANUAL spustíte čištění. Pro spuštění cyklu v Barista Pro stiskněte tlačítko MENU, kterým vstoupíte do hlavní nabídky. Pomocí ovladače GRIND AMOUNT vyberte z nabídky „FLUSH“ a stisknete, čímž rozsvítíte tlačítko pro jeden šálek. Jeho stisknutím spustíte čištění. Na displeji všech modelů se objeví odpočet. Pokud není po skončení tableta rozpuštěná, je třeba cyklus opakovat, dokud se tableta zcela nerozpustí. Barista Pro konec cyklu oznamuje zvukovým signálem.

2_1 8

Barista Express/Express Impress 

Kávovary Barista Express/Express Impress vám oznámí potřebu čištění pomocí světelné kontrolky. Opět do páky vložíte sítko pro jeden šálek s čistícím diskem a tabletou a umístěte do spařovací hlavy. Nádržka musí být naplněna po rysku max. V případě Barista Express pod páku umístěte velkou nádobu. Oba dva typy kávovarů vypnete a naráz stisknete tři tlačítka: dva šálky, jeden šálek a POWER. U každého typu kávovaru proces čištění vypadá ale tročku jinak. V případě Barista Express Impress tímto zpustíte proces zpětného proplachování, kdy voda teče do páky a pak zpět do kávovaru. Voda by neměla protékat skrz páku. Po dokončení procesu, kdy musí být tableta zcela rozpuštěná do kávovaru vložíte zpět páku bez čistícího disku a stisknete tlačítko pro dva šálky a necháte propláchnout. Voda by se neměla dostat do misky, takže použijte nějakou jinou nádobu, případně odkapávací misku hned omyjte. Barista Express tímto spustí čistící cyklus zhruba na pět minut, během kterých bude voda vytékat vývody v páce. Po dokončení cyklu u obou modelů zazní třikrát zvukový signál. Vyjměte páku a ujistěte se, že se tableta zcela rozpustila. Pokud se tableta nerozpustila, opakujte proces, dokud se tableta nerozpustí. 

U modelu Express Impress je třeba pravidelně čistit i systém pěchování tak, že odstraníte kryt a vyčistíte vývod kartáčkem. Pěchovací páku poté stačíte směrem dolů, a zatímco ji budete držet v této poloze, odstraníte zbytky kávy pomocí čistícího kartáčku. Následně uvolníte páku a nasadíte kryt zpět. 

 3_1

Duo Temp Pro

Model Duo Temp Pro vám sám nezahlásí, že je potřeb spustit čistící program, takže to budete muset odhadnout sami podle toho, jak často kávovar využíváte. Výrobci doporučují čistit každé dva až tři měsíce. Do páky vložíte silikonové sítko s čistící tabletou. Ovladačem ve středu pak otočíte do polohy espresso asi na 20 sekund a ovladač potom vrátíte do středové polohy. To je třeba opakovat asi pětkrát, dokud se tableta zcela nerozpustí.

 4_1