Bezkofeinová káva a její výroba
Káva je pro mnohé každodenním rituálem, únikem od povinností nebo společenskou záležitostí, a to je možné i bez kofeinu, ačkoli právě ten je často důvodem, proč kávu pijeme. Kofein může být životabudičem, nicméně nám dokáže život i zkomplikovat, zvláště pokud se jím bezmyšlenkovitě denně „snažíte“ předávkovat nebo na něj máte zvýšenou citlivost. Existují však způsoby, jak se kofeinu v kávových zrnech zbavit, čímž otevíráme dveře do světa kávy i lidem, pro které by konzumace kofeinu mohla nést zdravotní rizika.
Nicméně ne vždy musí hned jít o zdraví, ale může to být čistě otázka preference. Obecně zájem o takovou kávu ve světě dlouhodobě roste například i z důvodu většího zájmu o zdravý životní styl, a zároveň je taková káva na trhu dostupnější. Často se můžeme s bezkofeinovou kávou setkat i v kavárnách, stačí jen vědět, kde hledat. V tomto článku se podíváme na proces její výroby, různé druhy bezkofeinové kávy a jaké chutě můžeme od takové kávy očekávat.
Výroba bezkofeinové kávy
Bezkofeinová káva je v podstatě běžná káva, ze které byl odstraněn kofein. Existuje několik způsobů, jak toho dosáhnout, nejvyužívanější jsou však dvě cesty. Všechny tyto metody mají stejný cíl: zachovat chuť a aroma kávy. U některých se to však daří lépe než u jiných.
1. Chemická dekofeinizace
Prvním způsobem je chemická dekofeinizace, tedy odstranění kofeinu z kávy. Chemická cesta je jednou z nejběžnějších metod. Chemikálie se v historii používaly již na počátku minulého století a první známý patent si spojujeme s německým chemikem Ludwigem Roseliusem. V současnosti je proces dost odlišný a liší se i použitými chemikáliemi. Zrna kávy se ponoří do vody, která obsahuje rozpouštědla, jako je methylenchlorid nebo ethylacetát, které na sebe vážou kofein. Poté se zrna omyjí a zbaví zbytků chemikálií, které se sebou vezmou právě i kofein. Tato metoda byla v minulosti kritizována kvůli použití chemikálií, ale současné moderní techniky zajišťují minimalizaci zbytků v kávových zrnech.
2. Dekofeinizace pomocí vody
Druhým nejběžnějším způsobem je dekofeinizace vodním procesem, která se používala už v 80. letech minulého století. Jak už je patrné z názvu, metoda využívá vodu namísto chemikálií. Kofein ze zelených zrn se rozpustí ve vodě s dalšími látkami, které dohromady tvoří chuť a aroma kávy. Kofein je poté pomocí filtru odstraněn, a protože má větší molekuly než ostatní látky, dá se filtrem snadno zachytit. Zelená zrna se namáčí do tohoto extraktu ze zelené kávy. Protože tyto látky nesoucí chuť kávy už voda osahuje, zrna je už do vody nevypouští a uniká z nich pouze kofein. Tato metoda je považována za ekologicky šetrnější a nezanechává nežádoucí pachové ani chuťové stopy či zbytky chemikálií. Tento proces však může být časově náročný, a ačkoli se snaží minimalizovat ztráty chuti, může dojít k určitému úbytku.
3. Dekofeinizace pomocí CO2
Alternativní a nejnovější metodou, která přináší nepopiratelné benefity, je dekofeinizace pomocí CO2, kdy jsou kávová zrna zbavena kofeinu nechemickou cestou. Zelená káva se nejprve napaří a poté za vysoké teploty vystaví proudu oxidu uhličitého zahřátého na extrémně vysokou teplotu. Do CO2 se vylouhuje pouze kofein, ostatní látky zůstávají uvnitř zrna. Jedná se o nejšetrnější metodu, která zachovává původní chuťové složky, je zdravotně nezávadná a nezatěžuje životní prostředí. Jedním z velkých benefitů této metody je také zachování zdraví prospěšných látek, jako jsou antioxidanty.
A jak zjistit, jakou metodu výrobce použil? Metodu často můžete najít na obalu kávy nebo v případě e-shopu na webové stránce. S největší pravděpodobností nebudete mít problém zjistit, že káva byla zpracována metodou, která nezahrnovala použití chemikálií. S tím se výrobce velmi rád pochlubí, protože to zkrátka působí atraktivněji. U kávy, kde byl kofein odstraněn chemicky, budete často muset pátrat přímo u výrobce.
Různé druhy bezkofeinové kávy
Když znáte možnosti odstraňování kofeinu z kávy, jistě jste si uvědomili, že pro bezkofeinovou kávu mohou být použita jakýkoli druh zrn, což znamená, že i bezkofeinové kávě můžete mít poměrně svobodný výběr založený na vašich chuťových preferencích. Může se jednat o arabiku i robustu nebo jejich směsi.
To samé platí i o pražení, které je klíčovým faktorem z hlediska chuti. Bezkofeinová káva často nabízí měkčí a jemnější chuť než běžná káva. Můžete očekávat chutě, které se pohybují od oříšků po květinové tóny a ovocné nuance. Výsledek je závislý na mnoha faktorech. Pokud je zvolena šetrná metoda dekofeinizace, rozdíl v chuti mezi kofeinovou kávou a bezkofeinovou kávou může být minimální. Pro někoho může takový rozdíl zůstat dokonce bez povšimnutí. Bezkofeinová káva je tedy skvělou alternativou pro ty, kteří si chtějí užít chutí kávy, aniž by byli vystaveni účinkům kofeinu. Mějte však na paměti, že bezkofeinová káva může ztratit některé prospěšné látky během procesu odstraňování kofeinu, což může znamenat určitý úbytek v jejích přínosech oproti běžné kávě. V závislosti na použité metodě se můžeme připravit o antioxidanty, minerály a vitamíny. Nejšetrnější metodou v tomto ohledu je již zmíněná metoda pomocí CO2.
Vyzkoušejte naši skvělou Kolumbii DECAF 👈
Pokud se chcete dočíst další zajímavosti ohledně kofeinu v kávě podíveje se na blog o měření kofeinu: Která káva má nejvíce kofeinu? Velký test