SUMMER shopping slevy až -35 % na celém e-shopu. 🤯

Ascaso: Jak se vyrábí kávovary

Kávovary Ascaso jsou pro nás srdcovka. Když jsme začínali, tak Richard vybral na naše kurzy právě kávovar této značky. Za ty 4 roky jsme se my i Ascaso výrazně posunuli.

Každopádně vidět na živo, jakou péči věnují každému kávovaru, jak majitel ve svých 65 letech běhá po fabrice a nadšeně vymýšlí zlepšení pro další řadu kávovarů, je k nezaplacení.

IMG_20200310_114342-min

Na vztazích si zakládáme stejně jako na kvalitě. Když s někým spolupracujeme, chceme se znát. A stejně tak chceme znát, co prodáváme. Takže jsem vyrazil do španělské Barcelony, abych se podíval přímo do výroby.

IMG_20200310_110853-min

Trocha historie

Ascaso vzniklo v roce 1962 v Barceloně. Založil ho Jesús Ascaso, který dříve pracoval pro Gaggii. Dnes v tradici pokračuje syn José Luis Ascaso a dodává své výrobky do 95 zemí světa s 50 zaměstnanci. Vlajkovou lodí je kávovar Big Dream, který v roce 2018 vyhrál ocenění od Specialty Coffee Association.

Novinky

Už když jsem jel do Barcelony, David, obchodní manažer Ascasa, mě slíbil, že mi představí novinky. V květnu mají uvádět na trh nový kávovar Barista T-mini. Jde o konkurenci luxusních kávovarů, jako je Lelit Bianca nebo Bezzera Metrix. Můj první dojem byl, že vypadá opravdu dokonale.

Základní barva bude bílá a černá, další tři barvy si zákazník může připlatit. Stejně tak si můžete vybrat, jestli chcete připojení na řád a odpad s rotačním čerpadlem, nebo nádržku s vibračním čerpadlem. 

Drobného vylepšení se dočká také domácí řada kávovarů. Steel bude mít novou hlavu s logem a jiné tvarování, ale tady jde jen čistě o design. Zajímavější to bude u malých dreamů, které dostanou profesionální hlavu. Skvělý krok!

IMG_20200310_112534-min

Ještě jsem se těšil na nový mlýnek, ale když jsem se bavil s majitelem Ascasa, pochopil jsem, že tohle je spíš hudba budoucnosti. Říkal, že potřebují 6 měsíců, takže spíš to vidím na dva roky. Každopádně stávající I-steel dostane displej a přesný časovač. Za mě zklamání, čekal jsem malinko víc.

Výroba

Co bylo asi největší překvapení, že vše se vyrábí ručně. Provoz je rozdělen do několika částí, výroba mlýnků, domácích kávovarů a profesionálních kávovarů. Dalším zajímavým oddělením je pak testovací místnost, kde se dělají různé zátěžové testy, zkouší materiály apod. Samostatnou péči věnují vlajkové lodi Big Dreamu.

IMG_20200310_110946-min

Co mě zaujalo asi nejvíc, tak na to, že jsem se pohyboval ve výrobě, tak to byla naprostá čistota a na Španěly nezvyklá organizovanost. Vše bylo precizní. 

IMG_20200310_110906-min

Kancelář a showroom

Tady se mi líbilo opravdu hodně. Měl jsem vidět všechny modely na jednom místě. Dokonce některé, které nejsou ani nabízeny. Například zlatý a bronzový kávovar Ascaso Dream. Mezi lidmi vládla skvělá atmosféra, bylo vidět, že svou práci mají rádi, což je taky vidět na výsledných produktech. 

Jsem rád, že jsem měl tuhle možnost se podívat do výroby. Tyhle kávovary mám opravdu rád a po návštěvě v Ascasu se je ten vztah ještě hlubší. 

Honza Houdek

_LJS7187572